1. gyogyitonokert@gmail.com
  2. 6722 Szeged, Egyetem utca 2.
  3. OTP Bank 11705060-20000772
  4. 18286636-1-06

Az empátia a gyógyítás kulcsa?

 

Egy olasz vizsgálat szerint, amelyben 20 961 diabéteszes beteg és az őket 242 kezelő orvos vett részt, azt mutatta, hogy igen. Az Academic Medicine szeptemberi számában megjelent tanulmány az orvosok alacsony, közepes és magas empátiakészségét hozta összefüggésbe a betegek körében megjelenő, diabétesszel kapcsolatos komplikációk (metabolikus problémák, hiperglikémia, diabéteszes kóma) súlyosságával és számával.

Érdekes módon sem a gyógyítók neme, sem az életkora vagy a praxisban eltöltött éveik száma nem volt összefüggésben a komplikációk kialakulásának valószínűségével. Azt viszont egyértelműen megmutatta a vizsgálat, hogy a magasabb empátiapontszámot elérő orvosok betegei jóval kisebb valószínűséggel lesznek a cukorbetegség lehetséges szövődményeinek „áldozatai”.

 Ezeket az új eredményeket már a cukorbetegeken végzett korábbi vizsgálatok is megerősítik: a nagyobb empátiával rendelkező orvosok betegei nemcsak szubjektíven érzik magukat jobban, hanem az „objektív mutatóik” is jobbak. Azoknál a pácienseknél, akiknek a kezelőorvosa magas pontszámot ért el az empátiateszten, a vércukorszint-szabályozás és az LDL-koleszterin szint nagyobb eséllyel volt megfelelő, míg az alacsony pontszámú orvosok betegeinél gyakrabban fordult elő rossz vércukorszint-kontroll és túlságosan magas LDL-koleszterin szint.

És hogy milyen mechanizmusokon keresztül gyógyít az empátia? Vélhetően, ha a gyógyító jól rá tud hangolódni betege problémáira, érzéseire, megérti annak nézőpontját, pontosabb diagnózishoz és eredményesebb terápiához juthat. A beteg bizalma ugyanakkor nő, együttműködővé, elégedettebbé válik, és mindezek a tényezők hozzájárulhatnak a sikeres gyógyuláshoz…

A mérleg másik serpenyőjében pedig az empatikus orvos áll, aki pengeélen egyensúlyoz az empátia, a túlzott bevonódás és az érzelmi kimerülés között. Talán ez a jövő orvosképzésének egyik legnagyobb kihívása: az empátiás képességek jó klinikai készségekké fejlesztése.

http://journals.lww.com/academicmedicine/Fulltext/2012/09000/The_Relationship_Between_Physician_Empathy_and.26.aspx