1. gyogyitonokert@gmail.com
  2. 6722 Szeged, Egyetem utca 2.
  3. OTP Bank 11705060-20000772
  4. 18286636-1-06

Miért nem iskolai tananyag az elsősegélynyújtás?

Szeptember 8-a az Elsősegélynyújtás világnapja. Ebből az apropóból ismét felmerült sokakban a kérdés: hogyan lehetne a laikusok elsősegélynyújtási ismereteit javítani? A Semmelweis Egyetem felmérése ugyanis riasztó adatokat közöl: 10 emberből 9 nem kezdi meg a segítségnyújtást, ha balesetet lát, részben azért, mert fogalma sincs, mi a teendő, vagy pedig a „ne árts” elve alapján a rég megszerzett tudásában már nem bízik.

Pedig a közlekedési balesetek magas számát és a hirtelen szívhalálozások gyakori előfordulását ismerve elkerülhető lenne a legrosszabb, ha adekvátan cselekednénk. A nyugat-európai példák bizonyosan ezt mutatják: ha a lakosság csaknem 100%-a részesül elsősegély-oktatásban, akkor a fenti okokból fakadó halálozás bizonyosan csökkenthető. Az elsősegélynyújtás oktatása sajnos ma még nem kap helyet egy szokványos iskolában. Az egyetlen reményt elsősorban azok a lelkes pedagógusok jelentik, akik a nehézségek ellenére megpróbálják beilleszteni tanóráikba és a tanórán kívüli tevékenységekbe ezeket a fontos ismereteket. És persze nagy szerep hárul a lelkes gyógyítókra, akik számtalan feladatuk mellett vállalják a laikusok képzését!

Ami jó hír, több nagyon fontos kezdeményezés is napvilágot látott már Magyarországon: például a 2004 óta működő Léghajó program, amely kifejezetten a gyerekekkel kapcsolatos vészhelyzetek sikeres megoldására képzi a szülőket. Egy nagyon hasznos mobilalkalmazást is érdemes kipróbálnunk: az első magyar nyelvű, ingyenes elsősegélynyújtó szoftver ma már az egyik legnépszerűbb letölthető mobilalkalmazás jelenleg Magyarországon!

Mobil alkalmazás Android platformra: Google Play

Mobil alkalmazás iOS platformra: iTunes

Webes alkalmazás: http://elsosegely.webbeteg.hu

http://semmelweis-egyetem.hu/mediasarok/2012/09/08/katasztrofalis-elsosegelynyujtas/

http://mediq.blog.hu/

http://www.leghajo.hu/